اهداف آموزشی و پرورشی هنرستان خِرَد

صفحه اصلی / مدارس خِرَد / هنرستان / اهداف آموزشی و پرورشی

در هنرستان خرد علاوه بر آموزش عمیق و جدی دروس این مقطع ، دانش‌آموزان فرصت آن را پیدا می‌کنند که با مفاهیمی گسترده‌تر به صورت عملی و تئوری آشنا شوند و در زمینه‌های مختلف هنری تجارب با ارزشی به دست آورند.

همچنین از ابتدا دروسی که در کنکور هنر از اهمیت زیادی برخوردار است و در کتاب‌های سال‌های دوم و سوم هنرستان منظور نشده است ، به دانش‌آموزان آموزش داده می‌شود ( درک ریاضی و فیزیک ، خلاقیت موسیقی، خلاقیت نمایشی) و نیز تمرکز بر آموزش جدی دروس عمومی از دیگر ویژگی‌های آموزش در هنرستان خرد است.

ایجاد فضای آکادمیک هنری تنها محدود به آمادگی برا ی کنکور نخواهد بود. آموزش کارگاهی برای کسب مهارت‌های هنری و برگزاری کارگاه‌های کوتاه مدت با حضور هنرمندان مطرح عرصه‌ی تجسمی، دانش‌آموزان را با فضای کار حرفه‌ای آشنا می‌کند و به آن‌ها در شناخت دقیق‌تر علایقشان کمک می‌کند. هم چنین برنامه‌های بازدید از آثار و اجرای‌های هنری در کنار مربیان هنرستان درک و دریافت عمیق‌تر از هنر را برای دانش‌آموزان میسر می‌کند.

برنامه‌ی آموزش هنرستان، رشته گرافیک:

    پایه اول مشترک با رشته های تجربی و ریاضی
    پایه های دوم تا چهارم دروس عمومی با رشته های تجربی و ریاضی مشترک است.

دروس اختصاصی :

    پایه دوم: عکاسی ۱- مبانی هنرهای تجسمی- خوشنویسی-  کارگاه چاپ و صنایع دستی - طراحی ۱- تاریخ هنر ایران

    پایه سوم: عکاسی ۲- مبانی تصویرسازی- علم مناظر و مرایا- خط در گرافیک- پایه و اصول صفحه آرایی- طراحی۲- تاریخ هنر جهان

    پایه چهارم: هنر و ادب فارسی- کارگاه هنر ۱ و ۲- سیر هنر در تاریخ ۱ و ۲ -  آشنایی با میراث هنری و فرهنگی ایران- انسان فضا طراحی- آشنایی با رشته های مختلف هنری

 

          

مطالب زیر می‌تواند برای آشنایی بیشتر با رشته ی گرافیک و زمینه‌های کاری آن به شما کمک کند:

واژه گرافیک از مصدر یونانی Graphein به معنای نوشتن گرفته شده‌است. ریشه آن در اصل به معنای (خراشیدن) (حک کردن) و(نقر کردن) است. در روشهای تکثیر قدیمی روی سنگ یا مس را با عملی شبیه خراش دادن منقش می‌کردند وپس از برگرداندن آن روی کاغذ تکثیر را انجام می‌دادند که به آن (طراحی خطی گرافیک) اطلاق می‌شد.

تعریف گرافیک

حیطه‌ای از هنرهای تجسمی است که دارای کاربردهای متنوع و گسترده‌ای است. گرافیک یا به عبارت کاملتر طراحی گرافیک (Graphic design)، به کارگیری تکنیکهای مختلف خلق آثار دوبعدی بر روی سطوح مختلف نظیر کاغذ، دیوار، بوم، فلز، چوب، پارچه، پلاستیک، نمایشگر رایانه، سنگ و... است که در جهت رساندن پیامی خاص به بیننده انجام بپذیرد.

از جملهٔ این تکنیکها می‌توان به:عکاسی، اچینگ، نقاشی، روشهای مختلف چاپ اشاره نمود.

در هنر طراحی گرافیک از عکس، تکنیکهای مختلف طراحی (مداد، کنته، ذغال، پاستل گچی، پاستل روغنی، قلم و مرکب، مداد رنگی)، تکنیکهای مختلف نقاشی (رنگ و روغن، آبرنگ، گواش، رنگهای آکریلیک)، کلاژ، انواع روشهای چاپ دستی (سیلک اسکرین و باتیک) و هرنوع روش خلق تصویر استفاده می‌شود.

در طراحی گرافیک، حیطه‌ها و تخصصهای مختلفی وجود دارد:

  • طراحی پوستر
  • طراحی جلد
  • طراحی علامت (Sign)
  • طراحی نشان (Logo)
  • طراحی حروف
  • طراحی آگهی تبلیغاتی
  • صفحه آرایی (layout) برای کتاب و نشریه
  • طراحی صفحات وب
  • طراحی چاپ برای بسته‌بندی
  • تصویرسازی (Illustration)- مانند: تصویرسازی برای کتابهای کودک، کتابهای علمی و آموزشی تصویرسازی برای نشریات ...